Jste majitelem slunečních brýlí Ray-Ban? Zkontrolujte si, zda jsou originální!

Vlastníte brýle značky Ray-Ban a nejste si jistí, zda jsou vaše brýle opravdu originál? Tento článek je určen právě vám! Zjistěte to jednoduše a rychle. Poradíme vám, jak poznat padělek od originálu.

1. Prozkoumejte obal

Originální brýle Ray-Ban jsou dodávány v kompletním balení. Pokud z něj něco z uvedeného seznamu chybí, s největší pravděpodobností jde o padělek. Kompletní balení by mělo obsahovat tyto věci:

  • lesklá papírová krabička s logem, na boku s čárovým kódem
  • hadřík s logem
  • brožura nebo tzv. „Certifikát autenticity“
  • pevné nebo textilní pouzdro na brýle
  • a samozřejmě samotné brýle

Pokud jste obdrželi takové balení, můžete si zřejmě oddechnout. Vypadá to tak, že vlastníte originální model. To ale není všechno. Podívejme se na jednotlivé části brýlí podrobněji!

2. Logo na čočce

Každé originální brýle by měly mít logo. Mělo by se nacházet vygravírované na čočkách ve výšce bočnice. Pokud si zakoupíte polarizovanou verzi brýlí, nápis „Ray-Ban P“ by měl být umístěn v pravém horním rohu pravé čočky. Zkontrolujte také logo na nosníku kovových obrouček, mělo by být vyraženo reliéfní.

3. Informace na stranicích

Na levé straně najdete podrobné informace o jejich délce, šířce nosníku a šířce čočky. Kód začíná písmeny RB a čtyřmi číslicemi, za nimiž je několik dalších čísel či písmen. Pravá strana vám napoví, kde byly brýle vyrobeny. Nelekejte se, pokud na ní uvidíte nápis „Made in China“. Ne všechny originální brýle jsou totiž vyrobeny v zemi, odkud značka pochází. Společnost Luxottica, která značku Ray-Ban vyrábí, má kromě italských továren také továrny v Číně. Nemusíte proto pochybovat o jejich pravosti.

4. Označení „CE“

Před samotným nákupem jakýchkoli slunečních brýlí je velmi důležité zkontrolovat, zda mají označení „CE“. Toto označení je v Evropě povinné. Výrobce se jím zaručuje, že brýle mají UV ochranu proti záření s vlnovou délkou do 380 nanometrů. Škodlivé sluneční záření však může dosáhnout až 400 nanometrů! Doplňující označení „UV400“ zaručuje, že jsou blokovány všechny paprsky do této vlnové délky. Existují dvě téměř identické loga „CE“. Jejich význam je však odlišný. Evropská značka CE označuje shodu s normami v oblasti bezpečnosti, zdraví a ochrany životního prostředí pro výrobky prodávané v rámci Evropského hospodářského prostoru a čínská značka CE znamená „China Export“, tedy produkt vyrobený v Číně.

Přidat komentář