Sluneční brýle pro děti: ano nebo ne?

Zavítalo k nám teplé a slunečné jaro a s ním i poptávka po slunečních brýlích. My dospělí jich vlastníme většinou několik. Ale jak chránit před slunečním zářením naše děti? Jsou pro ně sluneční brýle stejně vhodné stejně jak pro nás?

Oči jsou v těchto dnech vystavovány silnému záření. Oko může proto jednorázově reagovat zánětlivou reakcí, tedy zarudnutím, pálením a nadměrným slzením. Pokud jsou oči vystavovány silnému slunci dlouhodobě, může začít spojivka přerůstat přes okraj rohovky a zapříčinit problémy, jakým je například vznik tzv. mušího křidla (pterygium). Toto onemocnění zrak nezhoršuje, ale pacienta (zvláště dětského) může znervózňovat. Jak tedy oči našich nejmenších správně chránit a kdy je vhodné s tím začít?

Řešení je zdánlivě jednoduché, ale má to jeden háček. Miminka do 6 měsíců se obecně nedoporučuje vystavovat slunci. Proto je třeba je co nejvíce chránit oblečením, kloboukem nebo čepičkou, nebo také clonou na kočáře. Zdravým novorozencům se nedoporučuje používání klasických slunečních brýlí! A to i přesto, že v některých obchodech je můžete běžně najít s označením 0+. Výjimkou jsou medicínské indikace u dětí s vrozenými vadami, jako je neúplná duhovka nebo albinismus. V těchto případech brýle předepisuje přímo lékař jako zdravotnický prostředek.

Od 6 měsíců do 3 let už děti tráví na slunci více času a jsou samostatnější. V tomto věku se ještě rozhodne nedoporučuje nošení velmi tmavých brýlí, zejména za šera nebo při zatažené obloze, protože se v tomto období vidění stále vyvíjí. Pro jeho správný vývoj je důležité, aby oči dostávaly co nejkvalitnější obraz okolního světa. Vidění musí být co nejjasnější, barevné, ostré a ideálně stejné pro obě oči.

Větší děti (3 a více let) zvládají péči o sluneční brýle lépe. Jsou aktivnější, proto je třeba dbát nejen na optickou kvalitu čoček, ale i na provedení obrouček. Preferované jsou obroučky z pružného kontrolovaného plastu, případně ze speciálně upravených kovů. Zdravotní nezávadnost a bezpečnost při styku s kůží  je garantována pouze u brýlí s  CE certifikátem .

V optikách naleznete i praktické doplňky, které zajistí stabilitu na dětské hlavičce, například neoprenový pásek se stahováním nebo tzv. brzdičky, které se navlékají na konce straniček.

Přidat komentář